FAQ czyli Najczęściej Zadawane Pytania

Wynajem jachtu na jeden dzień oznacza, że wynajęty jacht musisz zdać w tym samym dniu, w którym rozpoczął się czarter. Przykładowo, jeśli wyczarterujesz jacht w piątek na jeden dzień, to musisz go oddać w piątek wieczorem. Dokładny termin oddania jachtu jest każdorazowo ustalany w umowie, ale można przyjąć, że dzień kończy się gdy zachodzi słońce. W sezonie letnim jest to około godziny 20.00.

Musisz odbyć szkolenie w zakresie bezpieczeństwa na wodzie. Wynika to z punktu 5 art 37a. ustawy o żegludze śródlądowej, która mówi, że szkolenie takie musi odbyć każda osoba, która ma zamiar (i będzie) prowadzić jacht przeznaczony do najmu (czyli jacht czarterowy).

Tak. Wynika to również z rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, które mówi, że szkolenie z zakresu bezpieczeństwa na wodzie, jest przeprowadzane przez armatora jachtu przeznaczonego do najmu, lub przez osobę upoważnioną przez armatora. 

Szkolenie takie odbywa się na jednostce przeznaczonej do najmu. W ramach szkolenia ćwiczone są podstawowe manewry, takie jak podjęcie człowieka za burtą, cumowanie do kei, odchodzenie od kei, stawanie na kotwicy czy śluzowanie. Podczas szkolenia przekazywana jest również wiedza z zakresu bezpieczeństwa, w tym locji, przepisów  i etyki żeglarskiej. Szkolenie trwa 3-4 godziny.

Celem szkolenia jest upewnienie się, że osoba wynajmująca jednostkę poradzi sobie z jej obsługą na rzece. Jeśli uznamy, że umiejętności sternika są niewystarczające możemy odmówić wydania zaświadczenia i czarteru jednostki. Opłata za szkolenie pobierana jest niezależnie od wyniku szkolenia.

Koszt szkolenia to równowartość wynajęcia jednostki na 2 godziny. Dla osób, które pomyślnie przejdą szkolenie i wykupią czarter według cennika na 6 dni lub więcej, szkolenie będzie bezpłatne.