Tabletki na odchudzanie – zbędny wydatek czy konieczność?

Wiele osób chcąc pozbyć się nadwagi przegląda internet w poszukiwaniu najlepszych tabletek na odchudzanie. Na rynku znajdziemy wiele propozycji zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn – dla osób starszych, młodszych z nadwagą większą i mniejszą. Czy warto stosować farmakologiczne wspomaganie odchudzania a może zdać się na sprawdzone sposoby?

Każdy z nas ma oczywiście wybór – spora część osób decyduje się jednak na wspomaganie suplementami i tabletkami z apteki. Wizja szybszych efektów zwycięża nad zdrowym rozsądkiem. Czy słusznie?

Tabletki na odchudzanie – prosty podział

Aby zacząć na poważnie rozmawiać nad farmakologią w zwalczaniu nadwagi należy zdać sobie sprawę, że możemy stosować zarówno leki z apteki, które przeważnie zalecane są przez lekarzy i wymagają recepty oraz suplementy, które kupimy bez recepty w każdej drogerii, aptece czy nawet sklepie internetowym.

Szczególną popularnością cieszą się tabletki dostępne bez recepty i w ogromnej większości są to preparaty oparte o naturalne składniki, przeważnie zioła, która mają poprawić funkcjonowanie układu pokarmowego, przyspieszyć metabolizm i zapewnić większą energię do ćwiczeń fizycznych.

O ile stosując farmakologię zapisaną przez specjalistów możemy liczyć na dość szybkie efekty to w przypadku tych naturalnych suplementów, które wykorzystują przeważnie wyciągi roślinne z efektami bywa różnie.

Do najpopularniejszych składników takich tabletek zaliczamy wyciągi z:

  • zielonej herbaty,
  • gorzkiej pomarańczy,
  • skrzypu polnego,
  • pipeprzu cayane,
  • pokrzywy,
  • chromu,
  • błonnka,
  • kofeiny,
  • jagód acai,
  • itp.

Jedną z największych zalet takich tabletek jest fakt, że nie powinny nam zaszkodzić a często działają jak placebo powodując większe przykładanie się do diety czy mocniejszą motywację do ćwiczeń. Dzięki temu faktycznie chudniemy ale nie jest to bezpośrednia zasługa tabletek a naszego zaangażowania.

Do szczególnej grupy zaliczamy tzw. spalacze tłusczu, które mają przyspieszyć spalanie tkanki tłuszczowej – jeśli chodzi o naturalne suplementy to przeważnie bazują one na kofeinie i l-karnitynie. Dodatkowo wzogacone są o witaminy i minerały potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
odchudzanie to nie tylko tabletki

Tabletki na odchudzanie na receptę – czy można liczyć na błyskawiczny efekt?

Rozglądając się po rynku suplementów szybko zauważymy że równie dużą popularnością cieszą się leki na odchudzanie, które przepisywane są przez lekarzy zajmujących się otyłością. Bardzo często takie leczenie jest jedyną deską ratunku dla osób z ogromną nadwagą, które nie są w stanie poradzić sobie z nią za pomocą domowych sposobów na odchudzanie.

Do najpopularniejszych aptecznych leków na otyłość zaliczamy tabletki zawierające w składzie orlistat – substancję, która prowadzi do ograniczenia wchłaniania tłuszczów z pożywienia. Dzięki nim organizm przy stałej diecie jest w stanie przyswoić o około 30% mniej tłuszczu co bezpośrednio przekłada się na przyspieszenie efektów i stałą redukcję masy ciała.

Kolejną grupą aptecznych tabletek na odchudzanie są preparaty zawierające substancje oddziałujące na ośrodkowy układ nerwowy – dzięki nim jesteśmy w stanie w krótkim czasie osiągnąć znaczne zmniejszenie uczucia głodu. Jeśli dodamy do tego przyspieszenie termogenezy to można się domyślać, że efekty są zdecydowanie szybsze niż te, które osiągamy za pomocą suplementów bazujących na naturalnych składnikach.

Warto wiedzieć, że nie każdy kwalifikuje się do takiego leczenia, jeśli nie masz chorób współistniejących takich jak cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze lekarz może zalecać inne, bardziej bezpieczne metody odchudzające.

Pamiętajmy, że tabletki nie są obojętne dla naszego zdrowia i mogą powodować skutki uboczne. To właśnie dlatego warto dążyć do zmian w diecie, które zapewnią powrót do dawnej wagi.

Tabletki, których należy się wystrzegać – nie ryzykuj bo zdrowie jest najważniejsze!

Bardzo często w sieci można spotkać się z ogłoszeniami, gdzie sprzedający oferuję rzekomo bardzo skuteczne tabletki na odchudzanie, które produkowane są w krajach azjatyckich i kompletnie nie wiemy, jakich składników użyto do ich produkcji.

Takie preparaty mogą okazać się dla nas zabójcze – odnotowano wiele przypadków śmierci po ich zastosowaniu! Czy warto ryzykować i zapłacić tak ogromną cenę? Chyba nie!

Kolejnym dziwnym wynalazkiem dzisiejszych czasów są tabletki z jajami tasiemca. Wprowadzenie do organizmu pasożyta ma spowodować, że “przejmie” on część energii dostarczanej w postaci pożywienia i spowoduje spadek wagi. Niestety tasiemiec jest pasożytem, który wyrządza wiele szkód w naszym organizmie. Co więcej bardzo trudno jest się go później pozbyć! Kolejna metoda, której nie warto stosować pod żadnym pozorem!

Na jakie efekty można liczyć stosując tabletki na odchudzanie? Jakie wybrać?

Wiele osób kupując swoje wymarzone tabletki na odchudzanie ufa reklamom i liczy, że uda się schudnąć5, 10 albo 15kg w tydzień. Takie rzeczy możliwe są tylko w reklamie i nawet leki na otyłość, które są sprzedawane wyłącznie na receptę mogą nie zapewnić tak spektakularnych rezultatów.

Pamiętajmy, że zdrowe odchudzanie to taki spadek masy ciała, który mieści się w przedziale 1-1,5kg/tydzień. Jeśli będziemy chudnąć w takim tempie to mamy pewność, że nie wyrządzimy sobie krzywdy a wizja gubienia co miesiąc 4-6kg nie jest przecież jaką katastrofą.

Pamiętajmy, by nawet najlepsze tabletki na odchudzanie wspomagać odpowiednią dietą. Jeśli dodamy do tego odpowiednią dawkę aktywności fizycznej to może okazać się, że efekty będą bardzo dobre nawet bez stosowania tabletek na odchudzanie, które poprawiają efekty ale nie są w stanie schudnąć za nas.

Dobra dieta, odpowiednia dawka ruchu i zdrowa regeneracja to gwarancja sukcesu. Tylko prawdziwa zmiana swojego życia i stosowanie się do zasad zdrowego odżywiania zagwarantuje nam trwały i stabilny efekt bez zbędnego efektu jojo.

Recommended Articles